„TO LATO BĘDZIE SUPER…” –
czyli gorące przygotowania do wakacji
w MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY
się zaczęły
„To lato będzie super,
słońce nam to pokaże i gwiazdy
i w uszach brzmieć będą dźwięki
świerszczy , burz, wakacyjnej piosenki…”
Tymczasem – jak przystało na ostatnie dni roku szkolnego – w naszym MDK-u też rozbrzmiewają przeróżne dźwięki, zza drzwi gabinetów, na korytarzach, a przede wszystkim w sali teatralnej. To tutaj większość grup artystycznych żegna się przedwakacyjnie pokazując swoje zdobyte w tym roku (i zeszłych latach) umiejętności – na koncertach, występach tanecznych, wokalnych i wszelkich innych.
10 czerwca kolorowym, roztańczonym występem przywitały widzów Brzdące- pełna uroku i wdzięku grupa, którą opiekują się Panie Iwona Szymczewska-Kuhn i Wioletta Szanel.
12 czerwca sceną zawładnęły zespoły taneczne Akcent i Mini Akcent. W barwnych strojach z ciekawymi rekwizytami wykonały kilka energetycznych tańców nagrodzonych serdecznymi brawami przez najbliższych. Opiekunkami są również Panie Iwona i Wioletta.
17 czerwca w sali teatralnej zapanowała poważniejsza atmosfera, którą wywołali młodzi adepci sztuki gitarowej – uczestnicy zajęć nauki gry na gitarze klasycznej. Zajęcia prowadzi Pan Grzegorz Uszkiewicz. Tym razem mogliśmy usłyszeć na koncercie m.in. „Hej Jude”, „Romans”, „Leśną rozmowę”.
Wszystkie te występy możecie obejrzeć na zdjęciach w naszej galerii. Po nich nastąpią kolejne – wiemy, że nie mniej udane.
Finał każdego dnia???
Lody!!! Zafundowane uczestnikom zajęć w MDK-u przez DYREKCJĘ!
Smaczne? Obejrzyjcie sami. Do zobaczenia już na wakacjach.
REDAKCJA KMD SZPILA
"CHCESZ BYĆ CZYSTĄ FORMĄ. DEMONEM SZTUKI. [...] CHCESZ BYĆ SZTUKĄ, BY WZBUDZAĆ EKSTAZĘ. CHCESZ BYĆ PO PROSTU MNĄ."*
CZYLI JAK ZAKOŃCZYŁ SIĘ KONKURS "WITKACY. NAPISANE DZISIAJ"
W piątek 07.06.2024 w słupskim Białym Spichlerzu miało miejsce rozdanie nagród V Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży - "Witkacy. Napisane Dzisiaj". Organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International. Klub w Słupsku. Tym razem jurorami zostali: Agata Bartoszek, Anna Czerny-Marecka, Jerzy Fryckowski, prof. dr hab. Daniel Kalinowski, Aleksandra Karnicka, Małgorzata Lenart, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, dr Iwona Mikołajczyk, Jolanta Nitkowska-Węglarz, dr Przemysław Pawlak, Maria Pietryka-Małkiewicz oraz Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska.
Początek wydarzenia to oczywiście przywitanie laureatów, wyróżnionych,
"Pokażcie, gdzie czytacie i o czym...
pokażcie nam Wasze własne
ZACZYTANE PODWÓRKO!"
Co roku Młodzieżowy Dom Kultury w Słupsku organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "PODWÓRKO". W tegorocznej (ósmej) edycji koordynatorka zdecydowała, że tematem przewodnim będzie "PODWÓRKO - Zaczytane podwórko". Kto jest koordynatorką? Pani Kinga Zaborowska, na co dzień prowadząca zajęcia plastyczne w MDK-u.
Wracając do tematu, 17 maja 2024 roku w słupskiej Kluboksięgarni Cepelin miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu. Najpierw Pani Kinga przywitała zgromadzonych, a warto wspomnieć, że sala była pełna - oprócz nagrodzonych wypełniali ją opiekunowie i rodzice. Następnie oficjalnie spotkanie artystyczne otworzyła Pani Violetta Wójcik Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.
Po części oficjalnej miałyśmy (my, czyli Patrycja Teresińska, Marika Ługowska i ja) przyjemność poprowadzić dyskusję na temat sensu czytania i jego efektów. Co udało nam się ustalić? Czytać warto, bo wzbogaca i poszerza to nasz zasób słownictwa, poprawia samopoczucie, wzbudza emocje, ćwiczy pamięć, uwrażliwia na otaczający świat, wreszcie pozwala przeżywać historie niemożliwe.
Nasze drugie 5 minut miałyśmy wówczas, gdy Pani Kinga ogłaszała zwycięzców, których prace mogliśmy obejrzeć i na żywo - spotkaniu towarzyszyła wystawa, i dodatkowo - każde dzieło pojawiało się na ekranie. W tym czasie odczytywałyśmy nasze przemyślenia, refleksje i wierszyki, do których skłoniły nas dzieła. Poniżej znajdziecie kilka z nich, a może nawet uda Wam się odgadnąć, który podpis pasuje do którego obrazka. ????
Dzięki miejscu i tematowi spotkania było to inspirujące, magiczne i przesympatyczne spotkanie.
Trochę żywej barwy dla smaku, szczypta spontaniczności, 2 łyżki farby, 400g dobrej fabuły i dwie miarki czegoś ciekawego. Oto właśnie przepis na moją ulubioną książkę.
Oto moja forteca. Pod jej purpurowym sklepieniem zrobionym z koca wisi srebrny żyrandol z latarki, która oświetla korytarze fortu. Twierdza skrywa mój skarb- książkę, do której sięgam w te ciemne noce.
Nadeszła noc.
Przy drzewie usiadła sowa.
Okulary ubrała na nos i wygłosiła mądre słowa:
"Książki mają największą moc"
Przysiadły pod starym dębem, który prawdy od pokoleń ludziom śpiewał, otworzyły starą księgę i zakochały się w jej słowach.
Słonie z krawatami
Małpy ze spodenkami
Buzia szeroko otwarta
To dopiero czytanka
W skowronkach cała
Bo książka w ręce
Buzia roześmiana
Chcę więcej i więcej
Zosia Jodko KMD Szpila
SALWA 2024
W minioną niedzielę 5 maja 2024 roku na słupskich bulwarach po raz kolejny miała miejsce SALWA, czyli Słupska Akcja Lokalnego Wystrzału Artystycznego. W ramach imprezy organizowanej przez Słupski Ośrodek Kultury i Fundację Indygo nad Słupią pojawiło wiele ciekawych stanowisk. Oczywiście bardzo istotny udział w imprezie brał nasz Młodzieżowy Dom Kultury. Reprezentowali nas gitarzyści, wokaliści, zespoły taneczne i liczne grupy artystyczne. Mimo starannych przygotowań nie wszystkim jednak udało się wystąpić – pogoda nieźle dała nam się we znaki. Mimo to naszej koleżance Oli Zimny udało się przeprowadzić krótkie wywiady z niektórymi wystawcami. Będziecie je mogli zobaczyć już niedługo.
Burza zmusiła jednak wszystkich do chowania się pod dachy.
Przed deszczem podzieliliśmy się (SZPILA) na dwie grupy, z których każda wyposażona była w aparat i kamerę. Dzięki temu powstała fotorelacja, którą możecie zobaczyć poniżej.
Do zobaczenia na kolejnej imprezie!
Zosia Jodko KMD Szpila
GITARY W GÓRĘ!
CZYLI O BICIU REKORDU GUINESSA
NA RYNKU WE WROCŁAWIU
Dnia 1 maja miałam okazję razem z innymi gitarzystami, którzy chodzą na lekcje gry na gitarze do Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku pojechać na coroczne bicie rekordów Guinnessa w grze na gitarach, na rynku we Wrocławiu. Jechaliśmy pod opieką naszego gitarowego GURU Pana Zbyszka Bałbatuna. Ale może od początku....czyli....od czwartej rano, od godziny, od której zaczęła się ta przygoda. A dokładniej - zaczęła się w autobusie na Placu Zwycięstwa w Słupsku. Gdy instrumenty leżały sobie spokojnie w tyle autokaru my, trochę zmęczeni (droga była wystarczająco długa), odsypialiśmy nieprzespane godziny. Podróż była przyjemna, jeszcze przyjemniejszy spacer po rynku we Wrocławiu. Ma on niezwykły urok, jest duuuuuuży, a kolorowe budynki wokół sprawiają, że miejsce wydaje się jeszcze przyjemniejsze.
Poszliśmy zarejestrować się do namiotu i każda osoba, która grała na gitarze, czy to na elektrycznej, czy akustycznej, a nawet na ukulele dostała opaski, które pozwalały wejść w wyznaczone pole, gdzie odbywało się granie. Po próbie generalnej gry głównej piosenki tego wydarzenia - "Hey Joe" poszliśmy na obiad, a po obiedzie pospacerowaliśmy trochę po Wrocławiu. Zarówno architektura miasta, przygotowane na ten dzień różne atrakcje, a przede wszystkim - oczywiście gnomy z przeróżnymi rekwizytami porozsiewane po całym mieście dodawały ulicom swojego własnego uroku. Wieczorem na rynku byliśmy świadkami pokazu ogni. Warto było postać i zobaczyć te sztuczki z ogniem. W drodze powrotnej autokar został zaatakowany piosenkami śpiewanymi przez większą część podróżujących. Słońce powoli wschodziło, a nasza przygoda się kończyła. W tym roku niestety nie udało się pobić rekordu, ale kto wie? Może w następnym roku się uda... (mały filmik po prawej - kliknij na obrazek)
Ola Materek z KMD SZPILA
„…Życie czasem nie jest cudne ale przecież mam piosenkę…”,
czyli kolejna edycja "BARW PIOSENKI", w słupskim MDK-u.
27 kwietnia 2024 w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku miał miejsce kolejny Ogólnopolski Konkurs Piosenki Młodzieżowej "Barwy Piosenki". Całość była organizowana i prowadzona przez Panią Bogusławę Plebanek. Natomiast w jury zasiadły Panie: Zorza-Sędzińska, Danuta Rekowska oraz Luisa Sikorska.
Mogliśmy usłyszeć znane z bajek piosenki jak „Nie bój się chcieć’, „Kolorowy wiatr”, „Do przodu żyj” czy „Hej, żeglujże żeglarzu”, ale również te mniej popularne. Nastrój na Sali zmieniał się z utworu na utwór: od uśmiechu do dreszczy i przejęcia i z powrotem do radosnego przyklaskiwania artystom. Mogę powiedzieć, ze wśród najmłodszych górowały melodie radosne i pełne uśmiechu.
Jako pierwsi występowali soliści z klas 4-5 szkoły podstawowej. Wśród nich:
I miejsce zajęły: Nicol Jaśkowska z SP6 i Oliwia Pitura z MDK-u Słupsk.
II miejsce: Karina Herman 1 Społeczna SP Słupsk i Zosia Zaremba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Siemianic.
III miejsce: Katarzyna Winnik ze Studia Artystycznego Tu Kultura Słupsk i Anu Tomaszewska z Katolickiej SP Słupsk.
Wyróżnienie otrzymała: Lilyanne Hawkes z SP Włynkówko.