"TO WSZYSTKO PRZEZ SITO"

„TO WSZYSTKO PRZEZ SITO”

(tytuł pożyczony od autorów wystawy ;-)  )

Jest dzisiaj czwartek, 10 października, jestem właśnie w Młodzieżowym Domu Kultury, siedzę w sali Koła Dziennikarskiego, a przed chwilą wróciłam z wystawy zorganizowanej w naszej galerii „Prezentacje”. To pierwsza wystawa  Pracowni Sitodruku. Jej autorką jest Pani Kinga Zaborowska, natomiast przedstawione prace wykonali: Alicja Basichowska, Natalia Karwecka, Aleksandra Kotowicz, Milena Łaba, Magdalena Mainka oraz Jakub Sygnowski.

Natalia Karwecka stworzyła barwny, artystyczny wizerunek pod tytułem „Letnie Przygody”. Przedstawia on dziewczynę z długimi blond włosami, zielonymi oczami, ubraną w czarną koszulkę z napisem „ADWENTURE TIME”. Jej głowę i postać okalają różnej wielkości kolorowe liście. Całość – bardzo optymistyczna.

Aleksandra Kotowicz natomiast zaprezentowała obraz przedstawiający czarno-białą twarz  dziewczyny za zasłoną czarno-białych  myśli (gałęzi). Na gałązkach po czarnej stronie pojawiły się napisy w stylu „lęki społeczne”, „mrok”, „cnoty i wady”. Na białej części – motywujące: „sukces”, „marzenia” „wartości”. Tytuł tej pracy - „Kontrast myśli”.

Trzecie dzieło zostało nazwane  przez autorkę Alicję Basichowką, „Kruchość ludzkiego życia”. Pojawiło się na nim duże, ludzkie serce. Wystawały z niego trzy aorty – zielona, żółta oraz niebieska. Pojawił się też na sercu zegar odmierzający upływający czas z czterema rysunkami: walizką, garnkiem na kuchence, teatralnymi maskami i aparatem fotograficznym. Tłem były wyklejone gazety i kartki  z książek.

Ciekawym zabiegiem okazała się osobista prezentacja  prac przez ich autorki.

Panująca na wystawie  atmosfera była wyjątkowo  przyjazna i przyjemna. Obrazy stworzone metodą sitodruku porozwieszane tu i tam, zdobiły ściany MDK-owskiej galerii.

Zjawili się zaproszeni goście:  Pani Jolanta Krawczykiewicz – Dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury, Pani Anna Rożek Radna Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pani Jadwiga Girsa-Zimny – instruktor fotografii SOK oraz Pani Wioletta Miś – n-l plastyki V LO w Słupsku.

Dla podkreślenia charakteru wernisażu na wszystkich zaproszonych i przybyłych czekały foldery i kieliszki z pysznym sokiem porzeczkowym(?).

Co do wymienionych wcześniej trzech prac, chyba najbardziej zainteresowała mnie „Kruchość Ludzkiego Życia” Alicji Basichowskiej.

Wystawa podobała mi się i mam nadzieję na kolejne.

Hania Wyżlic lat12

**********************************************************************************

"To wszystko przez sito"

10 października 2019 roku o godzinie 16.00 spotkaliśmy się w Galerii "Prezentacje" w naszym Młodzieżowym Domu Kultury. Odbył się tam wernisaż prac osób uczęszczających na zajęcia z sitodruku. Mieliśmy przyjemność obejrzeć dzieła Alicji Basichowskiej, Natalii Karweckiej, Aleksandry Kotowicz, Mileny Łaby, Magdaleny Mainki i Jakuba Sygnowskiego. Nauczycielem, równocześnie opiekunem grupy jest Pani Kinga Zaborowska, z którą udało mi się przeprowadzić wywiad. Oto czego się dowiedziałam.

Z. Jodko: Dzień dobry.

K. Zaborowska: Dzień dobry.

Z.J.: Wiem, że prowadzi Pani zajęcia z sitodruku tutaj, w MDK-u. Skąd pomysł na takie warsztaty?

K.Z.: Zawsze fascynował mnie proces powstawania prac tego typu.

Z.J.: Skoro wspomniała Pani o tym, mam pytanie. Jak długo powstają takie prace?

K.Z.: Zwykle zajmuje to około trzech dni. Są różne metody wykonywania prac z sitodruku. Jednym z nich jest naświetlanie.

Z.J.: Jaka jest Pani ulubiona metoda?

K.Z.: Najlepsze prace powstają za pomocą szablonu. Każda praca jest wyjątkowa, a każdy pomysł oryginalny.

Z.J.: Ile osób jest w grupie?

K.Z.: Sześć osób uczęszcza na zajęcia.

Z.J.: Czy na wystawie są prace każdego ucznia?

K.Z.: Tak, wszystkie prace znajdują się tutaj i można je obejrzeć. Można też dowiedzieć się kto jest autorem danego dzieła, ponieważ są podpisane imieniem i nazwiskiem autora.

Z.J.: Dziękuję za wywiad.

K.Z.: Dziękuję.

Zosia Jodko