"CHCESZ BYĆ CZYSTĄ FORMĄ. DEMONEM SZTUKI. [...] CHCESZ BYĆ SZTUKĄ, BY WZBUDZAĆ EKSTAZĘ. CHCESZ BYĆ PO PROSTU MNĄ."*
CZYLI JAK ZAKOŃCZYŁ SIĘ KONKURS "WITKACY. NAPISANE DZISIAJ"
W piątek 07.06.2024 w słupskim Białym Spichlerzu miało miejsce rozdanie nagród V Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży - "Witkacy. Napisane Dzisiaj". Organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku oraz Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International. Klub w Słupsku. Tym razem jurorami zostali: Agata Bartoszek, Anna Czerny-Marecka, Jerzy Fryckowski, prof. dr hab. Daniel Kalinowski, Aleksandra Karnicka, Małgorzata Lenart, prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński, dr Iwona Mikołajczyk, Jolanta Nitkowska-Węglarz, dr Przemysław Pawlak, Maria Pietryka-Małkiewicz oraz Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska.
Początek wydarzenia to oczywiście przywitanie laureatów, wyróżnionych,
uczestników, gości oraz podziękowanie organizatorom. Nie obyło się także bez słów wdzięczności wobec partnerów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytutu Witkacego w Warszawie, Słupskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej - Teatr Rondo i sponsorów konkursu.
Po powitaniach i przemówieniach, między innymi Pani Przezydentki Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, przeszliśmy do części artystycznej. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 wystawiła utwór dramatyczny "Dialog z Martwą Naturą" autorstwa jednej z laureatek Wiktorii Krawczuk-Goluch, po nim wysłuchaliśmy kilku wybranych wierszy laureatów.
Kolejnym punktem programu (na który wszyscy z niecierpliwością oczekiwali) było rozdanie dyplomów, nagród i podziękowań. Każdy z uczestników miał okazję uścisnąć dłoń jurorom, Pani Prezydentce i koordynatorce konkursu Pani Marii Pietryce-Małkiewicz. Podziękowania otrzymali także nauczyciele, którzy sprawowali pieczę nad literackim rozwojem młodzieży. Laureaci i wyróżnieni otrzymali między innymi zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie „Witkacy pod strzechy " bez konieczności przechodzenia etapu eliminacji.
Słowem komentarza: samo wydarzenie ma bardzo duży potencjał, jednak można by się było zastanowić nad streszczeniem niektórych wypowiedzi. Z drugiej (to znaczy pozytywnej) strony miejsce wybrane do przeprowadzenie uroczystości idealnie współgrało z okolicznością - mimo eleganckich strojów panowała luźna i przyjemna atmosfera. Wszyscy zaproszeni mogli "poczęstować" się książkami leżącymi na stole, wśród których znalazły się naprawdę intrygujące tytuły (same przygarnęłyśmy po trzy i dwa).
Na zakończenie mogliśmy wysłuchać świetnego występu młodej dziewczynki z SP 3 w Słupsku, śpiewającej "Dernière Danse". Wisienką na torcie wykład dr Marka Średniawy "Dwaj Panowie W – Witkacy i Warhol", zwracającego uwagę na podobieństwa twórczości Witkacego i Warhola. Okazuje się, że – mimo tak znacznej różnicy czasowej - oprócz tak powierzchownych rzeczy, jak podobne przedstawianie ulubionych modelek, podobne autoportrety, panów łączyło również podejście do sztuki, roli artysty w życiu oraz zamiłowanie do performance'u. Przyznajemy, że bardzo ciekawy temat.
Po wszystkim udaliśmy się na poczęstunek do Herbaciarni w Spichlerzu i na tym zakończyło się to twórcze popołudnie. I na tym miłym akcencie zakończyło się to twórcze popołudnie.
*fragment sztuki Wiktorii Krawczuk-Goluch "Dialog z Martwą Naturą"
Patrycja Teresińska – wyróżnienie w Konkursie „Witkacy. Napisane dzisiaj”, Zosia Jodko – dyplom za udział w Konkursie „Witkacy. Napisane dzisiaj”
KMD Szpila