Struna, struna i po strunie...

Struna, struna i po strunie,

czyli XXI Przegląd Muzyki Gitarowej w Słupsku

Przy pierwszych w tym roku wiosennych promieniach słońca 30 marca 2019 r. odbył się XXI Przegląd Muzyki Gitarowej. Salę widowiskową naszego słupskiego Młodzieżowego Domu Kultury wypełniły dźwięki Hiszpanii, Włoch, Francji etc., usłyszeliśmy kilka klasycznych kompozycji, ale nie zabrakło również najpopularniejszych światowych hitów. Z tego artystycznego poranka

mogliśmy korzystać dzięki wsparciu sponsorów: Wicewojewody Woj. Pomorskiego   POMORSKIEGO TOWARZYSTWA MUZYCZNEGO makroFON, ENGIE EC Słupsk, OPTIMA  Słupsk, PKO BP, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa Słupsk oraz dzięki Rodzicom uczestników. Młodzi gitarzyści oceniani byli przez znakomite jury w składzie: Pan Andrzej Machutta, Pan Roman Pawlaczyk oraz Pan Paweł Grabowski, odpowiedzialnymi za ten piękny muzyczny poranek są: Pan Zbigniew Bałbatun, Pani Magdalena Kwidzińska i Pan Daniel Kalejta. Dziękujemy ;-)

Konkurs rozpoczął Jan Badtke w sposób bardzo delikatny. Ta delikatność bynajmniej nie jest tu wadą - zwiewność i klasyczność utworów przez niego zaprezentowanych idealnie wprowadziła publikę w stan skupienia i wrażliwości. Jego następca, Antoni Merecki, zgodnie wpasował się w atmosferę, jednocześnie drugim utworem "Adios Muchachos" nieco nas rozbudził. Przy kolejnym występie na scenie pojawiła się Magdalena Wietrzyńska. Bardzo podobało mi się wykonanie piosenki "Nothing’s gonna change my love for you", ponieważ nie narzucało się ono swoją popularnością, a jednak każdy szybko rozpoznał tę melodię. Po Magdalenie zagrała Patrycja Groch. Na uwagę zasługuje silny charakter, z jakim uderzała o struny, dawało to wrażenie, jakby z gitary próbowała wycisnąć 100%. A przy utworze "Every Breath You Take” nie tylko ja poddałam się i cicho nuciłam, bo od strony jury też dało się usłyszeć podśpiewywanie. Następnie Julia Litwin zmierzyła się z dwoma wielkimi przebojami i muszę przyznać, że z tej walki wyszła obronną ręką. Nawet pomimo chwilowych problemów technicznych, które niejednego zawodnika mogłyby wybić z rytmu. Kolejne dźwięki gitary wyszły spod palców Wiktorii Studzińskiej, która na scenie stworzyła atmosferę bardzo intymną i pozwoliła czasowi się zatrzymać. Miałam wrażenie, jakbym patrzyła na klatkę z filmu albo pocztówkę. Z zamyśleń wyrwała mnie jednak następna uczestniczka - Aniela Dąbrowska - przecudownym wykonaniem utworu "Dancing Queen". Tutaj nie jestem w stanie nawet obiektywnie niczego napisać, ponieważ tą piosenką zdobyła moje serce, a lekkość, z jaką uderzała w struny, zachęcała do wstania z krzesła i zatańczenia na środku sali. Jednak przed tym jakże szalonym zamysłem uchroniła mnie Aleksandra Kaszubowska swoim stonowanym, harmonijnym występem. Melodia płynęła w powietrzu i lekko odmuchiwała każdego na widowni. Po chwili zagrał dla nas Bartosz Prondziński - jego "Careless Whisper" z pewnością sprawił, że wszyscy wspominaliśmy nasze miłości - te obecne, przeszłe i być może przyszłe. Jako ostatni solista wystąpił Paweł Bałbatun, który w utworach Stinga i Metallici czuł się jak ryba w wodzie :P - uśmiech na jego twarzy potęgował szczerość i zaangażowanie w granie.

Po krótkiej przerwie mogły wykazać się zespoły. Pierwszym z nich był Kwintet Gitarowy SOM w składzie: A. Merecki, J. Litwin, M. Wolska, N. Litwin i M. Kruk, który zaprezentował nam aż 3 utwory - wszystkie doskonale zgrane i z pewnością wiele godzin przećwiczone. Następnie ich miejsce zajął Kwintet Gitarowy GIPEMY (D. Heddergott, J. Ziontek, A. Dąbrowska, W. Studzińska, A. Merecki). Gitarzyści ubrani na czarno zagrali z pełną mocą i Michael Jackson, słysząc  ich "Billie Jean" z pewnością z uznaniem pokiwałby głową. Kolejny był Duet "Aniela i Julia" - A. Dąbrowska oraz J. Litwin. Dziewczyny miały świetny kontakt ze sobą na scenie i bardzo przyjemnie się słuchało, jak ich gitary wzajemnie się uzupełniają. Koniec konkursu uświetnił Duet Gitarowy MDK-u, czyli M. Wietrzyńska oraz P. Groch. Ich występ - jakby rozmowa dwóch gitar, które zamiast słowami wymieniały się dźwiękami. Niesamowicie sympatycznie słuchało się tej konwersacji.

Kategoria: Soliści

-     grupa młodsza: I miejsce - Antoni Merecki – Pałac Młodzieży Koszalin

wyróżnienie - Jan Badtke

-     grupa starsza: I miejsce - Wiktoria Studzińska - Pałac Młodzieży Koszalin

II miejsce - Aleksandra Kaszubowska – Studio Gitary Music Heaven Koszalin

III miejsce - Aniela Dąbrowska -  Pałac Młodzieży Koszalin

III miejsce - Paweł Bałbatun

wyróżnienie - Patrycja Groch – MDK Słupsk

Kategoria: Zespoły

I miejsce - Kwintet Gitarowy GIPEMY - Koszalin

II miejsce - Duet "Aniela i Julia" - Pałac Młodzieży Koszalin

III miejsce - Kwintet Gitarowy - SOM Koszalin

Wyróżnienie - Duet Gitarowy – MDK Słupsk

Jeszcze raz w imieniu Młodzieżowego Domu Kultury dziękuję wszystkim za uczestnictwo w konkursie oraz sponsorom za ufundowanie nagród. Warto brać udział w konkursach, ponieważ można nie tylko wygrać ciekawe upominki, ale przede wszystkim nabrać doświadczenia i oswoić się ze sceną. A ja, jako widz i słuchacz, jestem wdzięczna za tak miłe rozpoczęcie dnia!

Kornela Nowińska

Klub Młodych Dziennikarzy SZPILA

Zapraszamy do galerii zdjęć (część jeszcze w drodze)