Zajęcia prowadzi nauczyciel Jolanta Kopczak
Na zajęcia zapraszamy dzieci od lat 7. Szyjąc maskotki takie jak zwierzątka, postaci z bajek czy wymyślone stworki, dzieci poznają podstawy szycia ręcznego, a kiedy je opanują próbują także szycia na maszynie. Dzieci uczą się jak zaprojektować i wykonać swój pomysł, mają też możliwość skorzystania z szablonów przygotowanych wcześniej przez nauczyciela. Nasze zajęcia to nauka poprzez zabawę, dzieci rozwijają takie umiejętności jak: nawlekanie igły, supełkowanie, wykrój, szycie różnymi ściegami, planowanie i organizacja pracy, kreatywność, dobór tkanin i kolorów. Zapraszamy serdecznie:)
Zajęcia prowadzą nauczyciele:
- Wanda Kowalik
- Jolanta Kopczak
- Kinga Zaborowska
- Agnieszka Zagórska
W zajęciach plastycznych uczestniczą dzieci w wieku od 5-12 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do czwartku po południu, a każda grupa spotyka się 2 razy w tygodniu. Istotą zajęć jest indywidualna praca dziecka, które pod okiem prowadzącego stara się samodzielnie rozwiązywać różnorodne problemy plastyczne. Dzieci doskonalą umiejętności manualne oraz wyobraźnię twórczą, rozwijają zainteresowania i zdolności plastyczne. U najmłodszych uczestników staramy się wykształcić podstawowe nawyki i umiejętności warsztatowe, ale przede wszystkim wzbudzić ich zainteresowanie działalnością plastyczną. Proponujemy pracę na dużych formatach: od A3 przy pracy indywidualnej do A1 przy pracach grupowych. Dzieci zajmują się rysunkiem, malarstwem oraz technikami mieszanymi. Spotkania urozmaicane są krótszymi zadaniami związanymi z: techniką origami, lepieniem z masy solnej, malowaniem na szkle, wydzieraniem, wycinaniem i wyklejaniem z wykorzystaniem papieru, różnych materiałów i tkanin. Jesienią i/lub wiosną dzieci próbują uważnie obserwować otoczenie podczas zajęć w plenerze, aby potem móc przedstawić swoje spostrzeżenia i wrażenia na kartkach czy też w rysunkach kredą po asfalcie. Położenie nacisku na zadania malarskie (pastele, farby) daje rezultat w postaci rzetelnego opanowania technik malarskich w ciągu przynajmniej jednego roku systematycznego uczęszczania dziecka na zajęcia. Owocuje to osiągnięciami najlepszych wychowanków w konkursach plastycznych: miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Prace podopiecznych eksponujemy na wystawach w naszej placówce.
Dziś ...
Dawniej ...
Warsztaty prowadzi nauczyciel Kinga Zaborowska
Od 2005 roku pracownia SITO MDK w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku jest miejscem, gdzie młodzi artyści rozwijają swoje pasje i odkrywają różnorodne techniki artystyczne. Przez lata pracownia oferowała szeroką gamę działań twórczych, takich jak decoupage, witraż angielski, powertex czy filcowanie. Obecnie skupia się na kluczowych dziedzinach: malarstwie, rysunku, linorycie oraz sitodruku, pozwalając uczestnikom doskonalić swoje umiejętności w tych obszarach.
Pod opieką Kingi Zaborowskiej, pracownia stała się miejscem, gdzie młodzi ludzie nie tylko mogą rozwijać swoje zdolności, uczyć się od siebie nawzajem i tworzyć przyjaźnie na lata - ale także mogą odnosić sukcesy w licznych konkursach artystycznych – od lokalnych, przez ogólnopolskie, aż po prestiżowe międzynarodowe wydarzenia. W ciągu lat działalności wielu absolwentów kontynuowało swoją artystyczną drogę, kończąc studia artystyczne i pracując w branży kulturalnej.
Pracownia regularnie organizuje wystawy, podczas których uczestnicy mogą zaprezentować swoje prace, a każda taka wystawa to święto sztuki, na które zapraszani są bliscy i przyjaciele. Od 2024 roku w tradycję warsztatów wpisuje się letni plener malarski, zakończony wystawą.
Pracownia nie tylko inspiruje młodzież do twórczego rozwoju, ale także aktywnie angażuje się w działania społeczne. Uczestnicy warsztatów mieli okazję brać udział w wyjątkowych projektach, takich jak malowanie muralu w szpitalu dla dzieci, który dodał koloru i radości małym pacjentom.
Zajęcia prowadzone są przez artystę plastyka Andrzeja Szczepłockiego
Spotykają się tu Ci, których ambicją są studia na kierunkach artystycznych - malarstwa, grafiki, rzeźby, projektowania odzieży, architektury wnętrz itp., oraz politechnicznych -architektury i budownictwa, architektury krajobrazu, design.
Program zajęć obejmuje - rozwiązywanie problemów formy plastycznej
1 linia-plama-bryła-przestrzeń-światło-faktura-tekstura-kolor
2 studium rekwizytowe - konstrukcja, osie, perspektywy ,ekspresja formy
3 studium martwej natury - kompozycja, interpretacja ,aksonometria
4 studium postaci - proporcje, cechy modela, kadrowanie
5 testy egzaminacyjne z lat ubiegłych
Celem naszych spotkań jest zapoznanie uczestników grup warsztatowych z technikami rysunku /szkic, rysunek walorowy, studium/,poznanie podstawowych technik graficznych /monotypia, linoryt itd./ poznanie zasad organizacji ekspozycji tj. kompozycja na arkuszu, aranżacja przestrzeni w salonie wystawowym/.
Kształcimy umiejętności posługiwania się sprzętem, narzędziami pracowni-warsztatem plastyka, projektanta.
Przygotowujemy do pracy w zespole, rozwijamy obserwację, koncentrację, umiejętność pokonywania stresu.
Zajęcia wzbogacają zapraszani goście - architekci, konstruktorzy, artyści plastycy.
Ponadto - uczestnicy korzystają z niezwykle atrakcyjnych wykładów z zakresu historii kultury prowadzonych przez prac. naukowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.