Program Profilaktyka a Ty zadebiutował w Słupsku w marcu 2012 roku za sprawą nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Tomasza Stempkowskiego i Mariusza Mojsiuka. Odbyły się wówczas warsztaty teatralne zakończone spektaklem „Obłęd”. W projekcie uczestniczyli słupscy gimnazjaliści, którzy zagrali 12 spektakli dla swoich rówieśników. Pomysłodawcą programu jest insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji w Warszawie. W 2006 roku powołał pierwszą grupę PaT (Profilaktyka a Teatr), jego motywacją było stworzenie społeczności, która potrafi żyć bez nałogów i przemocy, skupiającej się na rozwijaniu własnych zainteresowań. Działania skierował do nastolatków, ponieważ tak młoda osobowość jest najbardziej podatna na uzależnienia. Początkowo działania PaT-u miały charakter regionalny, jednakże duże zainteresowanie i powodzenie programu przyczyniło się do jego rozwoju na skalę ogólnopolską oraz spowodowało rozszerzenie o inne działania. Wiązało się to również, że zmianą nawy programu na bardziej uniwersalną.
- Młodzi ludzie sami stwierdzają, że różnego rodzaju kampanie promocyjne, ulotki, plakaty, spotkania z ekspertem od zwalczania uzależnień, który nudzi przez pół godziny, nie ma sensu. Na to nikt nie patrzy, nikt go nie słucha, a ulotki lądują w koszu, więc stworzenie takiej społeczności PaT-owskiej jest ideą bardzo dobrą. Staramy się dotrzeć do młodych ludzi poprzez różne formy aktywizacji, my przyjęliśmy formę teatru, bo akurat na tym się znamy. Ale to mogą być warsztaty wokalne, taneczne, plastyczne itp. W Słupsku akurat realizujemy tę pierwotną idę programu Profilaktyka a Teatr. – mówi słupski koordynator programu Tomasz Stempkowski.
W tym roku szkolnym Słupska Grupa PaT rozpoczęła swoje działania już w październiku. Do grona młodzieży gimnazjalnej dołączyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, I Liceum Ogólnokształcącego oraz z Młodzieżowego Domu Kultury. Tym razem młodzież podjęła trudną próbę zmierzenia się z tematem schizofrenii. Podczas warsztatów powstał spektakl „Lalki”, na podstawie monodramu Henryka Bardijewskiego „Lalki, moje ciche siostry”. Ciężar tematu został rozłożony na kilka młodych osób, które tworzą kreację zbiorowego bohatera. Tytułowe lalki, odzwierciedlają stan umysłu osoby dotkniętej chorobą, widzimy wyraźne rozszczepienie osobowości, każda z postaci została obdarzona innym typem charakteru, przejawiając różne stany emocjonalne niewidocznej fizycznie bohaterki. Do wnętrza schizofrenicznego umysłu pomaga nam się przenieść pozytywkowa muzyka skomponowana przez Mariusza Mojsiuka. Dzięki niej jeszcze głębiej odczuwamy, jak mały wypływ mają na swoje zachowanie osoby dotknięte tą szczególną chorobą, postępują niczym laki pozytywki sterowane przez okrutny mechanizm, nie mogąc nic zmienić, tylko czekać aż nakręcona sprężyna wróci do swojego pierwotnego stanu. Przedstawienie jest świetnym pretekstem do dyskusji o tym, co tak naprawdę wiemy o schizofrenii i jak postrzegają tę chorobę młodzi ludzie.
Organizatorzy (ZSEiO, MDK, ILO, UM Wydział Oświaty, Kultury i Sportu oraz Szkoła Policji) zaplanowali kilkanaście spektakli dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wszystkie spotkania odbędą się w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Słupsku.
Słupska Grupa PaT
"Lalki"
Autor: Henryk Bardijewski
Adaptacja: Tomasz Stempkowski
Reżyseria: Tomasz Stempkowski i Mariusz Mojsiuk
Muzyka: Mariusz Mojsiuk
Występują: Klaudia Drożdż, Magdalena Kostkowska, Kamila Kuraszewicz, Maja Łepek, Aleksandra Mleczko, Marta Najmrocka, Natalia Pliszka, Dominika Remus, Weronika Żuk, Daniel Dziubałtowski, Karol Więcek
Poniżej zdjęcia z próby grupy PaT: